Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, status przedsiębiorcy powinien być określany na podstawie danych z ostatniego zamkniętego okresu obrachunkowego („ostatni okres referencyjny”), bez konieczności oczekiwania na ich formalne zatwierdzenie. Zamknięcie okresu sprawozdawczego następuje automatycznie wraz z jego upływem i nie jest uzależnione od zatwierdzenia sprawozdania przez odpowiedni organ przedsiębiorstwa.
W praktyce oznacza to, że w przypadku umów wsparcia zawieranych po 1 stycznia 2025 r. należy uwzględniać dane finansowe za lata 2022, 2023 i 2024.
Jeżeli po formalnym zatwierdzeniu sprawozdania finansowego nastąpią zmiany wpływające na klasyfikację przedsiębiorstwa, jego status powinien zostać odpowiednio skorygowany. Wymaga to pozyskania i ponownej weryfikacji zatwierdzonych danych finansowych.
Dodatkowo, zgodnie z art. 4 ust. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014, zmiana statusu przedsiębiorstwa (np. przekroczenie pułapów zatrudnienia lub finansowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) następuje tylko wtedy, gdy dana sytuacja utrzyma się przez dwa kolejne okresy obrachunkowe.